Jesteśmy gotowi do pomocy! Górskie Pogotowie Ratunkowe (Horská služba) na Benecku działa w godzinach otwarcia wyciągów narciarskich i kolejek linowych. Bezpieczeństwo narciarzy, snowboardzistów, dzieci i dorosłych jest zawsze na pierwszym miejscu.
Kontakt alarmowy
Tel.: +420 725 838 762
Ogólna linia alarmowa Górskiego Pogotowia Ratunkowego: 1210
Stacja Górskiego Pogotowia Ratunkowego na Benecku znajduje się przy górnej stacji kolejki linowej Kejnos, w kierunku wyciągu HSK.
Centrala Górskiego Pogotowia Ratunkowego Karkonosze (Szpindlerowy Młyn)
Tel.: +420 602 448 338 (non stop)
Nie zapomnij o dekalogu narciarskim, który pomoże Ci zapobiec zagrożeniom.
10 zasad FIS dotyczących zachowania na trasach zjazdowych
- Wzgląd na innych narciarzy – należy zachowywać się w taki sposób, aby jazda nie stwarzała niebezpieczeństwa ani nie powodowała szkody innym narciarzom i snowboardzistom.
- Panowanie nad prędkością i sposobem jazdy – należy zachować stosowną odległość i odstęp od innych narciarzy i snowboardzistów. Należy dostosować prędkość do swoich umiejętności, terenu, warunków śniegowych i pogodowych oraz ruchu na stoku.
- Wybór toru jazdy – Podczas wyprzedzania należy wybrać taki tor jazdy, który nie będzie stanowić zagrożenia dla narciarza lub snowboardzisty znajdującego się przed tobą.
- Wyprzedzanie – Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej, jak i odstokowej, po lewej lub prawej, w takiej odległości, która nie ograniczy wyprzedzanemu narciarzowi lub snowboardziście swobody ruchu.
- Wjazd na trasę i ruszanie z miejsca – Należy zawsze spojrzeć w górę i w dół, w przypadku zamiaru wjazdu na tor jazdy, a także w przypadku zatrzymania i ponownego ruszenia z miejsca. Należy upewnić się, że nie ma ryzyka kolizji.
- Podchodzenie i schodzenie – W przypadku schodzenia z trasy pieszo, należy korzystać tylko ze skraju trasy zjazdowej.
- Zatrzymanie – Nie należy zatrzymywać się niepotrzebnie w węższych miejscach oraz miejscach o ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku, należy postarać się, jak najszybciej opuścić tor jazdy.
- Przestrzeganie znaków – należy przestrzegać i stosować się do znaków i sygnalizacji na trasie.
- Zachowanie się w razie wypadku – W razie wypadku narciarza lub snowboardzisty znajdującego się w pobliżu, należy udzielić mu pierwszej pomocy lub ewentualnie wezwać górskie pogotowie ratunkowe.
- Obowiązek ujawnienia tożsamości – Każdy narciarz lub snowboardzista, niezależnie od tego, czy jest uczestnikiem, czy świadkiem wypadku, jego sprawcą lub poszkodowanym – zobowiązany jest zawsze do okazania swoich danych osobowych na wezwanie.
Więcej ważnych informacji można znaleźć na stronie internetowej górskiego pogotowia ratunkowego.